Bu sabah, koridorda hızla ilerleyen terlik sesine uyandım. Açık olan tek gözümle, annemin bana doğru geldiğini görüyorum. Elinde, ablamın(kendisi mimar) çantasından eksik etmediği metre var. Diğer gözümü de açtım. Belli ki bir soru ile boğuşmuş, enine boyuna düşünmüş ve şimdi elindeki metreyle de düşüncesini netleştirecek. Annem için önemsiz soru yoktur o durmaz, daima cevaba doğru ilerler.

Bugünlerde onun için hayat, evdeki tadilat. İçerde marangoz, boyacı, parkeci pek çok işçi çalışıyor. O ise evini yapan dişi kuş ya da bütün işlerin sorumlusu bir mimar edasıyla başrolde. İşçileri, yedirip içiriyor. Hepsinin hastalığını, hayatlarındaki zorlukları öğrenip onlarla dertleşiyor. Beri yandan da, elinde metre, işin doğru yapılıp yapılmadığını, malzemen kalitelisini, işçilerin çalışma saatlerini denetliyor

Annem 82 yaşında. Süren işlerin mükemmelen bitmesi için yorgunluk, sıcak, yaşlılık düşünmeden sızlanmadan çabalıyor. İçinde bulunduğu hiçbir duruma kayıtsız kalmaz, mazeretlere sığınmaz. Ve eminim, işler bittiği gün koltuğuna kurulup “işte eserim diyecek”. İşçilerin emeğine, ablamın mimarlığına sağlık ama en çok kendini kutlayacak. Kendini hafife almayan, kendini hafife alanları da, hiç mi hiç umursamayan bir kadın.

Bir Anadolu şehrinde ortaokulu bitirmiş. Okul yıllarında Fransızca öğrenmiş olmasıyla, iyi voleybol oynadığıyla övünür. Evlenene kadar, yemek yapmayı dikiş dikmeyi örgü ve danteli öğrenmiş. Evlendikten sonra da bunları uygulamış. Bir gecede bir kazak ördüğünü, birkaç saatte gömlek diktiğini anlatırken sesi o yıllardaki gibi enerjiyle cıvıldar, gözleri gençliğin pırıltısıyla parlar. Kendine inanan, kendini seven, yaptıklarıyla gururlanan bir kadın.

Bilgiden korkmaz, hatta meraklıdır, yeni şeyleri kolaylıkla hayatına alır. Annemin hiçbir şeye şaşırdığını görmedim. Bir konuyu önce anlamasa ya da karşı tepki gösterse de, nefes alıp verme mesafesinde bir daha değerlendirip, hemen aklını bu yeni duruma uydurur.

Kötülüklerin ya da kötülüğe verilecek cevapların hesabını tutmaz ama kafadan dört işlem kar zarar hesabını bir çırpıda yapar. Daima para biriktirir. O parayı asla kendine harcamaz, ilk fırsatta, ihtiyacına ikna olduğu birisiyle paylaşır.

Çalar saate ihtiyacı olmadan kalkar. Yatma saati kalkma saati o gün neler yapacağı bellidir. Bir gün birkaç sayfa eksik okursa onu ertesi gün mutlaka tamamlar. Hiçbir işini yarım bırakmaz.

Hayatının aşkı büyük oğlunu kaybettiğinde çok derin bir acı yaşadı. Her gece içinde bir yangınla uyandı, oğluna şiirler yazarak yüreğini serinletmeye çalıştı. Şeklen beli büküldü, kamburlaştı ama hayata karşı omurgasını hep dik tuttu. Acısını da, yaşamayı da hiç bırakmadı.

Düşünüyorum da annemin, dünya devi şirketleri kuran onları yaşatan “duayen” dediğimiz, iş insanlarından ne farkı var?

O halde başarı; azim, çalışkanlık, kendine inanmak ve hayatı sevmekten ve paylaşabilmekten başka nedir?

Kıssadan hisseyi ben hep çocuklarımız için çıkartırım yine öyle oldu buyurun bakalım;

Siz hayatınızı, hayatın yaşanmaya değer olduğu coşkusuyla yaşarsanız,

size baktığında çocuğunuz, hayatının kontrolünü elinde tutan birer anne baba görürse,

çocuklarınıza başladıkları işi bitirme cesareti veren onları daima yüreklendiren anne babalar olursanız,

onları, gücün parada pulda, başkalarında değil; içlerinde olduğu inancıyla tanıştırabilirseniz,

sahip olduklarının kıymetini, sahip olabileceklerinin hayalini kurmayı katabilirseniz hayatlarına; Başarı”sizsiniz” demektir. Ne mutlu size!

Bu vesile ile sizlerle bir kitap adı da paylaşmak istiyorum.

Nüvit Osmay imzalı tam bir başucu kitabı: İnsan Mühendisliği

İyi okumalar…

Nisan 6, 2018
  • 0
  • 0

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *