İşimin en sevdiğim kısmı, senenin en sevdiğim dönemi “tercih günleri”. On yıldır, yüzlerce öğrencinin tercih yapma sürecinde yanında, yakınında oldum. Öğrencilerimin hepsi halinden memnun olduğuna göre birlikte çok iyi iş çıkarttık demektir. Ne mutlu!

Nasrettin Hoca bir gün tarlada çalışırken, yolun kenarından geçen bir yabancı o civardaki bir köye kaç saatte gidebileceğini sormuş. Hoca duymazlıktan gelmiş. Adamcağız tekrar sormuş, Hoca yine cevap vermeyince de boynunu büküp yürümeye devam etmiş. Epey bir yol gittikten sonra Hoca arkasından seslenip adamı yanına çağırmış “oğul 3 saatte oraya varırsın” demiş. Adam “madem bunu biliyordun neden sorduğumda söylemedin?” diye sitem etmiş. Marifet Hocanın cevabında gizli; “ben senin nasıl yürüdüğünü görmeden oraya kaç saatte gideceğini nerden bileyim oğul?”

Birlikte tercih yapacağınız kişi, ister öğrenciniz olsun, ister çocuğunuz “nasıl yürüyen birisi” olduğunu bilirseniz, daha doğru bir karara varacaksınız demektir.

Yani bir çocuk için seçilecek en iyi okul; onun var olan enerjisini ortaya çıkartmasına ve hakkıyla kullanmasına yardımcı olacak okuldur. Bu noktada doğru bir eşleştirme için elbette çocuğu ve okulları iyi tanımanız gerekiyor. Çocuğun “nasıl yürüdüğü gerçeğini” objektif olarak belirleyebilmek ve bunun sorumluluğunu almak bazen cesaret isteyebilir. Cesur olun!

Okumayı, yazmayı, dinlemeyi, düşünmeyi, kendini ifade etmeyi, fikir üretip paylaşmayı, tartışmayı seven, sayılardan uzak durmayı tercih eden sakin bir öğrenciyle karşı karşıya iseniz kuvvetle muhtemel o bir sosyal bilimci. O halde özel okul seçecekseniz fransızca eğitim verenlere yönelin derim. Devlet okullarından da öncelikli olarak, sosyal bilimler anadolu liselerini öneririm.

Okumaktan, yazmaktan kaçınan, sayılardan ve özellikle zihinden işlemlerden zevk alan, dağınık ve aceleci birisi, olsa olsa sayısalcıdır. Bu durumda özel okullardan inngilizce ve almanca eğitim verenleri, fen liselerine, devlet okullarından da yine fen liselerne, öğretmen anadolu liselerine ve evinize yakın anadolu liselerine alıcı gözle bakın derim.

İşi gücü çizmek, hayal kurmak, yaratmak, yeni şeyler keşfetmek, dergi karıştırmak, evi düzenlemek, kendini ve başkalarını giydirmek, neşeli sohbetler yeni fikirler ise onda bir sanatçı enerjisi var demektir. O halde İtalyan liselerinden biri, devlet veya özel güzel sanatlar anadolu liseleri arasından bir tercihe yönelmeniz iyi olabilir.

Bilgi onu heyecanlandırmıyor, ders çalışmaktan fazlasıyla sıkılıyor kendini hiçbir konuda disipline edemiyor eğilimi olan herhangi bir alan yok gibi görünüyorsa belki de kısa yoldan meslek edinmesi en iyisidir. O, çalışmak için yaratılmış olabilir. Ona, okulda atölyelerde veya stajlarla sektörde çalışmaya başlayabileceği meslek liselerinden bahsedin. Bakalım ilgisini çekebilecek misiniz? Uçak bakımı, denizcilik, ortopedi, anestezi, protez, adalet meslek liseleri vb. benim dikkatimi çekenler oldu.

Hepimizin temel ihtiyaçlarımızdan biri, enerjimizi (potansiyelimizi) kullanabilmek. Çevremizde “çok zekiydi, kendine yazık etti” “okul başarısı çok iyiydi ama bunu yaşamına yansıtamadı” dediğimiz veya bir türlü tatmin olamayan işten işe atlayan “ömür boyu arayan” tanıdıklarınız mutlaka vardır. İşte bu insanların tek ve temel meselesi var olan enerjilerini kullanamamış, kaynaklarını coşkuyla akıtacakları doğru nehri bulamamış, bu konuda doğru yönlendirmeye de denk gelememiş olmalarıdır. Sahip olduğumuz enerji öyle güçlüdür ki biz onu kullanmadık diye bizi terk etmez, bilakis kullanmadığımız için bizden eninde sonunda intikam alır.

Yıllardır, hiç çalışmadığı halde iyi notlar alıp tembelleşmiş, hayat başarısını negatif etkileyecek davranışlar edinmiş ya da olması gerekenin çok üstünde bir tempoda çalıştığı halde bir türlü iyi notlara kavuşamadığı için öz güvenini kaybetmiş pek çok öğrencim oldu. Ve ben bütün bunların tek bir şeyle ilgisi olduğu sonucuna vardım; “yanlış okul tercihi”.

Lütfen, sıralamaları, okulların popülerliğini, başkalarının tercihlerini bir yana bırakın ve yaptığınız listeye bir daha göz atın.

Kolay gelsin!

Nisan 1, 2021
  • 0
  • 0

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *