8. sınıf LGS Banner

LİSE TERCİHİ SİZİ ZORLAMASIN

LİSE TERCİHİ SİZİ ZORLAMASIN

Okul kültürünün aile kültürüne yakın bir etki bıraktığını biliyoruz. Sosyal etkileşim akrandan öğrenme, gencin davranış ve tutumlarını önemli ölçüde etkiliyor.

Tüm anne babaların isteği,  çocuğunun nitelikli AKADEMİK eğitime ulaşması. Okullarımız homojen olmadığı için okul seçerken kaygı duymakta haklısınız.

Ama bilin ki kaygınız büyüdükçe aradığınız o “iyi okul”u bulmak daha da zorlaşacak. Her karar anında olduğu gibi burada da sizi doğru tercihe yaklaştıracak olan SOĞUKKANLILIKTIR.

Şimdi size deneyimlerim ışığında özel veya devlet okulu seçerken kullanabileceğiniz bazı kriterlerden bahsedeceğim. Umarım faydalı olur.

 1. Çocuğunuzun özelliklerini düşünün gelişmiş ya da gelişmesi gereken yanlarını sıralayın.
 2. Tercihleriniz arasında yer alabilecek her okula mutlaka gidin,gezin, görüşün.
 3. Çocuğunuz,daha önce okuduğu okulda nelerden hoşlanıyor, nelerden şikayet ediyordu?
 4. Kendi geçmiş deneyimlerinize bakın size okuduğunuz okullarda ne iyi gelmişti? Bugün okulunuzun hangi özelliğini hala hatırlıyor ve övgüyle bahsediyorsunuz?
 5. Ortak değerlere sahip olduğunuzu düşündüğünüz ve daha önceki yıllarda tercih yapmış aileleri dinleyin.
 6. Ailenizin iç dinamiklerini gözden geçirin. Yani bizim en önemli değerimiz ailemizi memnun eden önceliklerimiz nedir? Çocuğunuzla birlikte konuşun.
 7. Bütçenizi aşmayan okulu seçin. Önemli fedakarlıklar yaparak okul parası ödemeye kalkışmayın. Uzun vadede çocuğunuz bundan yara alabilir.
 8. Evinize yakın çevredeki okulları dikkatle inceleyin. Yollarda yaşanan vakit kaybına değer mi?
 9. Pazarlama taktiklerine karşı dikkatli olun. Fiziki ve teknolojik imkanlara takılmayın. Bunları ne için ve nasıl kullandıklarını anlattırın.
 10. Okulda, öğretmen, müdür hatta daha da önemlisi müdür yardımcılarının aidiyet duygusuyla çalışması çok önemli. Bunu sorgulayın.
 11. Okulda her yetenekten farklı çocuklar olsun. Farklı etkileşimler çok yönlü gelişimi destekler. “üstün zekalıların” toplandığı sınıflardan bahseden okullardan uzak durun.
 12. Pandemi döneminde yaptıklarını dinleyin. Bir kurumun gücü krizlerde de çocuğun çıkarlarını gözetmesinden anlaşılır.
 13. Okulla görüşmenizde müfredata mı yoksa çocuğun sağlıklı gelişimine katkıya mı vurgu yapıyor? Dikkat edin..
 14. Okul çevreye doğaya ne kadar duyarlı? Bahçesine girdiğiniz içinde dolaştığınız anda detaylarda bu bilgi vardır, kontrol edin. Doğaya saygı çocuğunuza da saygılı olacaklarının işaretidir.
 15. Başarı tanımlarını konuşun. Duymak istediklerinizden mi bahsediyorlar?
 16. İlkeleri, kuralları net okulu seçin. Çelişkili ifadeler kullanan okulu listenizden çıkartın.

Çocuğunuzun mutlu bir 4/5 yıl geçireceği kendini ait hissedeceği ve onu hak eden okulu bulmanız dileğiyle…

 

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Devamını Oku

post-image
Genel Yaz kampları

LGS Yaz kampı

Lgs yaz kampı LGS hazırlık sürecinde temel bilgilerden oluşan, 5 kişilik butik sınıflarda çalışma davranışlarının yakından takip edildiği, akademik bilgi birikimi analizlerinin yapıldığı, öz...
Devamını Oku