Banner Genel Haberler

Olumsuza Değil Mümküne Odaklanmak

Hayatta Kalmak

“İnsanın gerçek gücü sıçrayışta değil, sarsılmaz duruşundadır. “ Tolstoy

 

Yılmazlık, karakteristik bir özellik. Stresli durumların ya da koşulların olumsuz etkilerini azaltan bir direnme hali.
Yılmazlığı besleyen ise bazen hayatta bazen ayakta kalma arzusu.

Bebekler, yürümeye başlamadan önce ortalama 200 kez düşmek pahasına ayakta kalmayı deniyormuş. Sağlık problemi olmayan bebekler 1-2 ay farkla da olsa bunu başarabildiğine göre demek ki içgüdüsel bir yılmazlık bilinci ile doğruyoruz.
Fakat sonra hayatın bir yerinde belki bir bakışla belki bir söz ile vazgeçmeyi öğreniyoruz. Şimdi içinizden “Bazen de vazgeçmek lazım.” dediğinizi duyar gibiyim. Öznel deneyimler açısından kimi zaman bu dediğiniz doğru olsa bile ben de size “ Fakat çoğunlukla da vazgeçmemek lazım.” diyeceğim.
Çünkü vazgeçtiğimizde sonuç bellidir, vazgeçmediğimizde ise ihtimaller vardır. İhtimaller, içinde “mümkünü” barındırır.

Yılmazlık; biz eğitimcilerin, kapsadığı sabır, sebat, esneklikle birlikte çocuklarımız ve gençlerimizde görmeyi arzuladığımız bir özellik. Öğrencilerimize bir sınavı başaramadığında denemeye devam etmesini, bu sayede bir kırılma noktasına varacağını ve sonrasında kolayca gelişeceğini söyleriz.
Okul ya da sınav başarısına odaklanan öğrenci bir bakıma hayatta kalma mücadelesi verir. Bu mücadelede, performans geliştirmek ve öğrenciyi potansiyeli ile buluşturmak ideali olmalıdır.

Söz konusu başarıda hayatı için bir “anlam” bulan her öğrenci, yılmadan devam ettiğinde istediği sonucu alacaktır.  Her düşüşü bir son gibi görmemek, sürecin devamlılığının, gelişmek olduğuna inancını korumak, yani “olumsuza” değil “mümküne” odaklanmak akademik başarının yakıtıdır.

 

 

 

 

Yorum yap

Your email address will not be published.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Devamını Oku

post-image
Genel Yaz kampları

LGS Yaz kampı

Lgs yaz kampı LGS hazırlık sürecinde temel bilgilerden oluşan, 5 kişilik butik sınıflarda çalışma davranışlarının yakından takip edildiği, akademik bilgi birikimi analizlerinin yapıldığı, öz...
Devamını Oku